THE CURE - Songs Of A Lost World
Návrat po šestnácti letech. Navíc víceméně autorská deska Roberta Smitha. Navazují na nejlepší kousky své diskografie a současně se zbytečně neopakují. Poslouchám to poslední dva týdny a moje dojmy stále rostou.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
APOSTATE jsou současným domácím fenoménem mladé technicky orientované metalcorové scény. Kapelu plnou rusky hovořících mladíků jsem zaregistroval před rokem a půl na koncertě, kde předvedli show, která byla do detailu okoukaná od „velkých kapel“ ze zámoří. Už tenkrát to na mě působilo na jednu stranu opravdu hrozně moc snaživě a vážně, na stranu druhou trochu úsměvně. Ale celkem rozumím tomu, proč si díky této živé prezentaci tato banda velmi rychle vydobyla prestižní místo na tuzemské newschoolové metalcorové scéně. EP s názvem „Seaborne“ je na tom podobně jako živá vystoupení. Vše je po formální stránce dořešené s naprostou bravurou. Počínaje obalem od provařeného studia Sons of Nero, přes produkci kterou má na svých berdrech Mark Jones, až po velmi povedený zvuk se spoustou kudrlinek, jakými jsou klavírní podkresy na pozadí. Kapel, které hrají technický metalcore je však v současné době celý oceán a APOSTATE bohužel nenabízejí žádnou přidanou hodnotu. Co na tom, že kluci jsou velmi zdatnými instrumentalisty, když jim ve skladbách chybí silné motivy. Co na tom, že sólový kytarista Nikki neustále zasypává rytmické sekačky nepřeberným množstvím rychlých vyhrávek a tapovaných melodií, když žádná z nich neuvízne v uchu a ze všeho nejvíce připomínají přehrávání stupnic? Hráčsky skvěle obdařené kapele tu chybí schopnost citlivě pracovat s aranžemi a ždímat z materiálu po skladatelské stránce maximum, ale pevně věřím, že do toho APOSTATE ještě dozrají. Musím vypíchnout to, jak se podařilo udělat vokály, které jsou naživo nejslabším článkem kapely - na EP vokalista Anton maturuje s vyznamenáním. Být však na výsluní na domácí scéně je stejné, jako být jednooký mezi slepými. Pokud budou chtít APOSTATE se stylem, který hrají prorazit v zahraničí, nebudou to mít lehké. Dá se říci, že v rámci světové scény jde o průměrný materiál.
6 / 10
-bez slovního hodnocení-
Návrat po šestnácti letech. Navíc víceméně autorská deska Roberta Smitha. Navazují na nejlepší kousky své diskografie a současně se zbytečně neopakují. Poslouchám to poslední dva týdny a moje dojmy stále rostou.
Bilanční a v rámci možností i moderní album zároveň. Typičtí BODY COUNT místy výrazně oživení působením hostů. Album sotva překvapí něčím neotřelým, ale dá se mu odolávat jen do prvního výkřiku "madafaká". Pak už je to zase všechno zpátky v 90's.
Faust a spol. tentokrát více přitlačili na pilu a natočili o poznání méně přátelskou desku. Více black metalu a méně zjemňujících prvků. I tak je materiál pěkně diversifikovaný, jen je méně přístupný a chybí mu ona zpěvnost, vzletnost a naléhavost.
Čistý death/doom. Špinavý, jeskynním marastem až po krk nasáklý. Ale také spíše jednoduchý, držící se jako klíště žánrových standardů bez nejmenší ochoty alespoň základně experimentovat. Co mu však nechybí, je tolik potřebná neotesanost a hrubozrnnost.
Nejvíce přístupná deska GAEREA. Portugalci sice stále preferují rychlá tempa, ale materiál zároveň různě zahlazují, kudrnatí a zjemňují. A vesele do něj integrují jeden post-metalový prvek za druhým. Black metal pro masy, nicméně velmi pěkně složený.
(Raw) blackmetalový projekt z pokojíčku se vším všudy. Tentokrát za materiálem stojí osoba pohlaví něžného. Slyším za tím trochu SATANIC WARMASTER, SARGEIST, ORDER OF NOSFERAT a nebo také WINTER LANTERN. Jednoduchá, leč dobře poslouchatelná deska.
Debutové album hardcore kapely, která je složena ze členů ve svém žánru vyhlášených švédských skupin OUTLAST a VICTIMS. Dvacet minut nekompromisního nátěru brousícího až do oblasti crustu.